Estetik şüphesiz bulunduğu her yeri güzelleştirir. Görselliğe dayalı peyzaj çalışmaları ve bahçe düzenlemeleri de estetik kurallarına göre yapıldığı durumda kusursuz sonuçlar doğurabilir. Estetiğin ardından orantılı bir çalışma; yani bitkilerin yapı ile orantılı olması ya da bitkilerin birbiri ile orantılı olması peyzaj çalışmaları için oldukça önemlidir. Örneğin küçük bir bahçede büyükçe bir ağaç hem bahçenin görünümü bozar hem de işlevselliğini oldukça düşürür. 

Peyzaj Çalışmaları yaparken önemli olan diğer bir konu da uyumdur. Yapı ile bahçenin uyumu, bitkilerin birbiri ile renk ve görsel uyumlulukları bahçe peyzaj çalışmalarında etken rol oynar. Uyum, yalnızca görsellikten değil simetriden de doğar. Bitkilerin birbiri ile simetrik olmaları da bir uyumdur. Binaların girişlerine ya da yol kenarlarına dikilen simetrik bitkiler her zaman hoş bir izlenim uyandırır. 

Her bir bahçe, yapı birbirinden farklıdır, farklı olmalıdır. Buna peyzajın bir kişiliği tarzı olmalı da diyebiliriz. Bir yerde uygulanan peyzaj çalışmaları sizin alanınız için büsbütün uygun olmayabilir. Bu durumda kendi alanlarınız için yeni peyzaj çalışması istemelisiniz. Ve her bir bahçe düzenleme işlemi bahçeye özgü olmalıdır. 

Bitkilerin seçimi, rastgele ya da bir katalogdan alınmışcasına olmaktan ziyade mekana, yapıya uyumlu olmalıdır. Tabi ki bu seçimlerde nasıl bir tarzda ortam yaratmak istediğiniz de oldukça önemlidir. 

Bir diğer ipucu ise evin giriş yolunun iki tarafına abartısız bir bitki düzenlemesi yapılmasıdır. Ve asıl ihtişamı ise evin arka bahçesine saklamaktır. Evin uzak alanlarına büyük bitkiler kullanmalı ve yakın, sık kullanılır bölümlerine ise küçük bitkiler ekilmelidir. Tamamen zevkinize uygun olarak salondan ya da mutfaktan dışarıya baktığınız alanlara kış aylarında da güzel görünecek bitkiler ekebilirsiniz. 

Çok sık atlanan bir konu vardır ki; peyzaj çalışmaları her zaman inşaat işlemlerinden sonra yapılmalıdır. Çünkü ağır hasara uğratabilecek inşaat çalışmaları peyzajı bozabilir. 

Share

leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *